Wzruszające podium Repsol Hondy w Barcelonie

dodano: 06.06.2016

Honda w PolsceMarc Marquez i Dani Pedrosa stanęli na podium wyścigu MotoGP o Grand Prix Katalonii, składając jednocześnie hołd koledze z toru. W klasie Moto3 po raz pierwszy triumfował Jorge Navarro.

Siódma runda MotoGP upłynęła pod znakiem tragedii. W wypadku podczas piątkowego treningu wolnego kategorii Moto2 zginął 24-letni Hiszpan Luis Salom. Motocykliści postanowili kontynuować rywalizację, aby uczcić pamięć swojego rywala.


Marquez, który po minięciu linii mety zamienił numer na owiewkach swojej Hondy RC213V z 93 na 39, numer Saloma, wcześniej, po starcie z pole position, długo i zaciekle walczył o zwycięstwo z Valentino Rossim. Ostatecznie Hiszpan finiszował na drugiej pozycji, przed zespołowym kolegą Danim Pedrosą, ale to wystarczyło, aby mógł wrócić na prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Honda w Polsce„To był trudny weekend dla wszystkich zawodników, ale ostatecznie złożyliśmy Luisowi hołd na jaki zasługiwał - powiedział Marquez. - To była piękna walka z Valentino, choć nie czułem się pewnie przy tak wysokiej temperaturze. Gdy zdałem sobie sprawę, że z rywalizacji odpadł Jorge Lorenzo, doszedłem do wniosku, że drugie miejsce będzie ważne dla klasyfikacji generalnej. Ważne jest także to, że po wyścigu uścisnęliśmy dłonie z Valentino. To był weekend i sytuacja, w której powinno do tego dojść."

„To był pozytywny wyścig - dodał czwarty w tabeli Pedrosa. - Ostro walczyliśmy z Maverickiem Vinalesem i straciliśmy kontakt z liderami. Podkręcałem później tempo, ale tylna opona była już mocno zużyta i nic więcej nie mogłem zrobić. Cieszę się z powrotu na podium, ale to był oczywiście trudny weekend. Rodzina Luisa chciała, abyśmy kontynuowali rywalizację i to właśnie dla nich daliśmy z siebie wszystko. Minuta ciszy przed wyścigiem była bardzo wzruszająca."

Honda w PolsceWyścig kategorii Moto2, w której wszyscy zawodnicy korzystają z motocykli z identycznymi silnikami z drogowego modelu Honda CBR600RR, wygrał obrońca tytułu Francuz Johann Zarco, przed nowym liderem tabeli, Hiszpanem Alexem Rinsem i Szwajcarem Thomasem Luthim.


W kategorii Moto3 po pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata sięgnął startujący Hondą Hiszpan Jorge Navarro, do którego na podium dołączyli Brad Binder z RPA i kolejny reprezentant Hondy, Włoch Enea Bastianini.


Ósma runda MotoGP odbędzie się za trzy tygodnie w holenderskim Assen.